Tjelesna temperatura osobe puno govori o njezinu zdravlju. Primjerice, vrućica je najčešći oblik povišene tjelesne temperature.
Mjerenje tjelesne temperature vrlo je važno u medicini. Mnoge bolesti karakterizira promjena tjelesne temperature. Uz ostalo, tijek bolesti može se pratiti mjerenjem tjelesne temperature. To omogućuje liječniku da analizira učinkovitost liječenja na temelju tjelesnih temperatura.
Vrućica je reakcija na podražaje specifične za bolest. Tijelo mijenja normalnu temperaturu kako bi podržalo vlastite obrambene mehanizme. Vrućica je najčešći oblik povećanja tjelesne temperature povezan s bolešću.
Izmjerena tjelesna temperatura uvijek ovisi o tome na kojem se dijelu tijela mjerila. Iz tog razloga, i suprotno uvriježenome mišljenju, ne postoji općenito normalna temperatura.
Tjelesna temperatura zdrave osobe također se mijenja tijekom dana i ovisno o tome koje aktivnosti se obavljaju. Uz rektalno mjerenje temperature, tjelesna temperatura je iz fizioloških razloga navečer za 0,5 °C veća u usporedbi s ostalim dijelovima dana. Uz to, tjelesna temperatura povećava se ako osoba obavlja bilo kakav fizički napor.
Temeljna je razlika između: